توری چاپ سیلک : راهنمای انتخاب بهترین سایز شبکه توری

اندازه شبکه توری چاپ سیلک یکی از مهمترین پارامترهای موثر در کیفیت نهایی چاپ سیلک روی پارچه می‌باشد.

با در نظر گرفتن اهمیت موضوع ذکر شده، تصمیم به تدوین نوشته‌ایم گرفته‌ایم تا شما مخاطبین عزیز را با مفهوم توری چلپ سیلک آشنا کنیم و شما را به انتخاب صحیح اندازه مناسب برای توری چاپ سیلک آگاه کنیم و تاثیر این اندازه را در چاپ‌های مختلف بررسی کنیم.

چاپ سیلک چیست

مفاهیم اولیه درباره توری چاپ سیلک

آشنایی با این مفهوم نیازمندی آشنایی کامل شما با مفاهیم مش ، مش بندی و سایر مفاهیم می‌باشد که در این نوشته به اختصار به آن‌ها اشاره خواهیم کرد. همواره برای مش یا سایز توری عددی بیان می‌شود که این عدد بیانگر تعداد روزنه‌های موجود در یک اینچ مربع از توری می‌باشد. بنابرین توریی با عدد مش 160 نشان‌دهنده‌ی شبکه توری با 160 روزنه در یک اینچ مربع است. توری چاپ سیلک با عدد پایین بیانگر روزنه‌های بزرگتر و بازتر روی سطح توری است که به جوهر یا رنگ مورد استفاده این اجازه را می‌دهد که بهتر و روانتر از روی آن حرکت کند و این در حالیست که توری‌هایی با مش‌های بالاتر اجازه خروج کمتری به جوهر یا رنگ مورد استفاده را می‌دهند و مناسب اجرای طرح‌های پیچیده‌تر با جزئیات فراوان می‌باشند.

راهنمای انتخاب اندازه مناسب شاخص مش توری

انتخاب شاخص مش مناسب ترای توری ، نیازمند تجربه و آزمون و خطاهای فراوان در هر چاپ می‌باشد اما دستورالعمل‌های ابتدایی هم در خصوص نحوه انتخاب توری مناسب چاپ سیلک وجود دارند که عبارتند از:

  1. برای چاپ‌هایی که در آن‌ها از رنگ‌های براق استفاده می‌شود، توری هایی با عدد مش بین 25 تا 40 ایده‌آل و مناسب به نظر می‌رسند، علت این امر آن است که در این نوع از رنگ‌ها، ذراتی وجود دارند که نمی‌توانند از شبکه‌های ریزتر رد شوند.
  2. هنگام استفاده از جوهر‌های سنگین ( جوهر یا رنگ‌هایی که با استفاده از آن‌ها اغلب نام و شماره بازیکنان روی پیراهنشان درج می‌شود) از توری هایی با عدد مش 60 استفاده می شود.
  3. وقتی نیاز به انتقال حرارت باشد یا زمانی که از جوهرهای برجسته استفاده می‌شود از توری هایی با عدد مش بین 80 تا 86 استفاده می شود.
  4. توری هایی با شاخص مش بین 110 تا 160 پرکاربردترین توری‌ها مورد استفاده در چاپ سیلک هستند. توری هایی که در مرز پایینی بازه ذکر شده قرار می‌گیرند رسوبات سنگین‌تر جوهر را از بین می‌برند و برای زیرسازی تصویر و چاپ رنگ‌های جسورانه روی پارچه مناسب هستند. اما توری‌هایی که شاخص مش آن‌ها به عدد بالایی مرز نزدیک تر است با حفظ مقداری از رنگدانه‌های جوهر اجازه چاپ تصویرهای دقیق‌تری را به چاپگران می‌دهد.
توری چاپ سیلک

توری چاپ سیلک

نکات قابل ملاحظه دیگر در انتخای توری چاپ سیلک :

هنگامی که در حال آزمایش چاپ با شاخص مش متفاوت در چاپ سیلک اسکرین خود هستید, علاوه بر مواردی که ذکر شد نکاتی دیگر هم هست که باید در نظر داشته باشید. اولین نکته‌ای که در خصوص اندازه مش توری باید در نظر داشت این است که اسکرین‌های با تراکم متفاوت ( به مجموعه قاب، توری و.. اسکرین گفته می‌شود) می‌توانند مقادیر متفاوتی از امولوسیون را روی خود نگه دارند. و این بدان معنی است که وقتی از توری‌هایی با شاخص مش پایین استفاده می‌کنید لازم است باید مدار مدت زمان بیشتری توری را در معرض امولوسیون قرار دهید تا به اصطلاح فرآیند بندش اتفاق بیافتد. ضمنا اگر درحال چاپ با جوهرهای پایه آبی هستید، این موضوع را در نظر داشته باشید که جوهر در اسکرین‌‌های ریزتر سریعر خشک می‌شود، پس بدین منظور شاید لازم باشد که مقداری ریتاردر یا نگه دارنده به رنگ خود اضافه کنید تا خاصیت سیال بودن جوهر حفظ شود و امکان حرکت آن بیشتر فراهم باشد.
با اینکه دستورالعمل‌های متفاوتی برای انتخاب صحیح سایز مناسب مش توری وجود دارد، اما انتخاب اینکه از چه توری استفاده شود کاملا به شما و شیوه اجرایی عملیات چاپ پارچه شما بستگی دارد. بنابرین تجربه و آزمون و خطا همواره راه مناسبی برای فراگیری دانش انتخاب صحیح توری چاپ سیلک می‌باشد که پس از فراگیری آن شما می‌توانید با تکیه بر دانش و تجربه خود و با توجه به نیاز خود توری چاپ سیلک مناسب را انتخاب نمایید.
و اما در مجموعه چاپ پارچه ایساتیس نیک، ما با تکیه بر دانش آکادمیک و سالیان سال تجربه در امر چاپ سیلک روی پارچه توانسته‌ایم در زمینه انتخاب توری به تخصص لازم دست یابیم. بی شک طی در طول این مسیر بارها خطا کرده‌ایم و چه بسا هزینه‌های گزافی را برای یادگیری پرداخته‌ایم تا اکنون بتوانیم با توجه به درخواستی کارفرما برای چاپ پارچه، با انتخاب توری مناسب، اولین قدم در ارائه طرح با کیفیت به مشتریان عزیزمان را استوار و محکم برداریم.