با چاپ روی طاقه پارچه می‌توانید پارچه‌های بسیار زیبایی با طرح‌های متنوع و متناسب با سلیقه‌ی خود داشته باشید. علاوه بر این اگر شما یک تولیدکننده‌ی فعال و به نام هستید با چاپ برند شرکت خود بر روی پارچه‌های مختلف آن‌ها را مختص به خود به بازار عرضه کنید. در این مقاله سعی داریم تا شما را با خدمات چاپ روی طاقه پارچه، فرآیند انجام این کار و چاپ طاقه در سیلک و همینطور به صورت شابلون و روتاری انجام می شود نیز آشنا کنیم.

تعریفی از طاقه پارچه

طاقه پارچه اصطلاح رایج و نام آشنایی است که فروشندگان برای راحتی کار با مشتریان و شناخت بهتر آن‌ها از مقیاس و میزان یک پارچه بیان می‌کنند. برخی از فروشندگان نیز برای راحتی بیشتر با مشتریان به جای طاقه از واژه‌ی عامیانه‌ی توپ پارچه استفاده می‌کنند. طاقه‌ها گاهی به شکل استوانه‌ای و گاهی مکعب مستطیل در پارچه فروشی و نساجی‌ها دیده می‌شوند که هر کدام دارای طول و عرض متفاوتی هستند.

منظور از چاپ روی طاقه پارچه چیست؟

به طور کلی فرآیند چاپ روی پارچه به دو صورت انجام خواهد شد: چاپ روی پارچه‌ای که دوخته‌شده (مانند انواع لباس‌ها) و برای عرضه به بازار آماده است و چاپ روی پارچه‌ای که هنوز دوخته نشده و بهتر بگویم یکپارچه‌ی خام است. زمانی که شما طرح خاصی برای لباس‌ها، روکش‌های مبل، پرده و غیره احتیاج دارید، باید به سراغ دسته دوم یا چاپ روی طاقه پارچه بروید.
پارچه‌ی خام را به یک گالری هنری یا کارگاه‌های تولیدی تحویل داده تا شکل و طرح‌های مورد نظر را بر روی طاقه پارچه‌ی شما را چاپ کرده تا برای استفاده‌های متنوع مقدار قابل‌توجهی از این پارچه‌ی طرح دار برای شما موجود باشد. جالب است بدانید که برای چاپ روی طاقه پارچه، روش‌های بسیار و متفاوتی از جمله چاپ سابلیمیشن و چاپ سیلک وجود دارد.

چاپ روی طاقه پارچه

طاقه چگونه آماده چاپ می‌شود؟

حال که به دنبال چاپ روی طاقه پارچه هستید و اقدام به این کار کرده‌اید لازم است تا قبل از شروع به چاپ، انتخاب پارچه و سپردن آن به چاپخانه نکات زیر را با دقت بخوانید:

  1. اینکه چه نوع پارچه‌ای برای چاپ انتخاب کرده‌اید موضوع بسیار مهمی است که باید متناسب با روش چاپ روی طاقه پارچه و دستگاه مورد نظر برای انجام این کار انتخاب شود. البته استفاده از هر نوع پارچه برای چاپ مناسب است اما شاید نتیجه ی نهایی کار، کیفیت مورد نظر را نداشته باشد.
  2. قبل از انجام چاپ روی طاقه پارچه، حتماً رنگ و یا رنگ‌هایی را که برای چاپ انتخاب کرده‌اید را چند بار بررسی کنید؛ زیرا جذابیت و کیفیت کار به انتخاب رنگ‌ها بستگی دارد.
  3. خلاقیت همیشه رد هنری حرف اول را میزند. قبل از تحویل دادن طرح دلخواه خود به دستگاه چاپ حتماً طرح مورد نظر را به خوبی بررسی کنید تا طرحی منحصربه‌فرد و پرطرفدار باشد. اگر شما یک تولیدکننده‌ی فعال و به نام هستید حتماً سعی کنید طرحی خاص و تکرار نشدنی را تولید کنید.
  4. پس از آماده سازی، طرح و رنگ و پارچه‌ی مورد نظر حال شما می‌توانید با خیال راحت به یک کارگاه تولیدی و یا گالری هنری مورد اعتماد مراجعه کنید.

فرآیند چاپ روی طاقه پارچه چگونه انجام می‌شود؟

برای انجام چاپ روی طاقه پارچه، ابتدا پارچه‌ی شما در اختیار افراد ماهری که در زمینه طراحی گرافیک تخصص دارند قرار می‌گیرد. طرح مورد نظر شما طراحی‌شده و سپس توسط دستگاهی به نام پلاتر سابلیمیشن یا پرینتر بر روی کاغذ سابلیمیشن چاپ خواهد شد. در نهایت طرح چاپ شده توسط دستگاه پرس حرارتی یا دستگاهی به نام کلندر بر روی پارچه انتقال داده می‌شود. حال طاقه‌ی پارچه با طرح خلاق و منحصربه‌فردی که مد نظر شما بوده به دست شما خواهد رسید و می‌توانید از آن برای مواردی مانند پرده‌های منزل، روکش مبل و تختخواب و غیره استفاده کنید.

چاپ روی طاقه پارچه

عوامل مؤثر بر قیمت چاپ روی طاقه پارچه

معمولاً افراد به دنبال انجام کارهای خود با هزینه‌های مقرون‌به‌صرفه تر هستند. برای چاپ روی طاقه پارچه نیز انجام خدمات با قیمت کمتر در کنار کیفیت خوب و قابل قبول، همیشه حرف اول را برای انتخاب هر فرد می‌زند. در ادامه به برخی عوامل که بر قیمت چاپ روی طاقه پاچه اثرگذارند، خواهیم پرداخت:

  • عرض هر طاقه پاچه یکی از دلایلی است که بر قیمت تأثیر به سزایی دارد. با توجه به اینکه برخی از عرض‌های متفاوت موارد استفاده‌ی بیشتری دارند و خرید بیشتری دارند پس قیمت‌های متفاوتی با سایر طاقه‌ها دارند.
  • هرچه یک طرح و یک پاچه طرفداران بیشتری داشته باشد، قیمت بیشتری نیز خواهد داشت.
  • جنس پارچه؛ به دلیل کیفیت رزولوشن پایین‌تری که برخی از پارچه‌های در انتهای چاپ به مشتریان تحویل می‌دهند قیمت مناسب‌تری نیز دارند.
  • کیفیت مواد اولیه‌ای که برای تولید طاقه پاچه از آن‌ها استفاده می‌شود نیز در قیمت چاپ روی طاقه پارچه بی‌تأثیر نیست.
  • تنوع در رنگ پارچه‌ها
  • یکی از مهم‌ترین دلایلی که بر قیمت چاپ روی طاقه پارچه تأثیر بالایی دارد، حجم و تعداد پارچه‌هایی است که برای چاپ به یک کارگاه تحویل می‌دهید زیرا برای این‌گونه موارد قیمت عمده برای شما حساب خواهد شد.

امروزه با پیشرفت علم و فناوری و روی آوردن انسان به هنر و زیبایی، عده‌ای علاقه دارند که حتی طرح مبلمان و لباس‌های خود را نیز خودشان طراحی و انتخاب کنند. این کار به لطف وجود فناوری چاپ پارچه به‌راحتی میسر شده و هرکس می‌تواند متناسب با نظر و نیاز خود طرح موردعلاقه‌اش را چاپ کرده و حتی می‌تواند با انجام چاپ روی طاقه پارچه، میزان زیادی از یک پارچه‌ با طرح و رنگ دلخواه را داشته باشد.

از این‌رو خانم‌هایی که برای تغییر در مبلمان، دکوراسیون منزل به دنبال بهترین و خاص‌ترین پارچه‌ها هستند می‌توانند به سایت یکپارچه مراجعه کرده و خدمات مورد نظر را به بهترین قیمت انجام دهند. البته علاوه بر موارد فوق چاپ روی طاقه پارچه و چاپ دیجیتال از مزایای دیگری نیز برخوردار است و به عنوان یک هنر نشان از سلیقه‌ی هنرمندانه‌ی شما است.ما در ایستاسیس نیک خدمات چاپ طاقه را در بالاترین کیفیت ممکن و متناسب با جدیدترین تکنولوژی روز دنیا ارائه می‌دهیم.