چاپ سابلیمیشن

شاید شما هم مانند بسیاری از افراد که به دنبال مطالب آموزشی درباره چاپ سابلیمیشن ( یکی از انواع روش های چاپ روی پارچه)  هستند از صنعت چاپ اطلاعی جز همان دانستنی‌هایی که همه افراد در مورد چاپ بر روی کاغذ و کار با دستگاه‌های پرینتر خانگی دارند، نداشته و با انواع دیگر چاپ آشنا نباشید؛ اما این روزها اسم چاپ سابلیمیشن را بارها شنیده  و به گوش تان خورده باشد. علت این گسترش استفاده و شیوع به کارگیری در مورد چاپ سابلیمیشن این است که این چاپ با توجه به آزادی عملی که به طراحان می‌دهد، امکان خلق و تولید آثار مختلف مانند تی‌شرت، ماگ، انواع  کالاهای تبلیغاتی، وسایل ست شرکتی و …. با کاربردهای متنوع و گوناگون را ایجاد کرده است. سابلیمیشن به معنای تصعید است و نام گذاری این نوع از چاپ به نام سابلیمیشن به این دلیل است که در طی فرایند چاپ در این روش جوهر در دمای مشخص از حالت جامد به گاز تبدیل شده و بر روی سطح مورد نظر می‌نشیند. در این مقاله علاوه بر این که شما را بیشتر با این نوع از چاپ آشنا و نکات اولیه و مهم در اموزش چاپ سابلیمیشن  را بررسی می‌کنیم، برایتان توضیح میدهیم که چرا انتخاب ما در بازار شلوغ و پرطرفدار چاپ سابلیمیشن باعث کاهش هزینه‌ چاب سابلیمیشن برای شما می شود و چگونه می‌توانیم همراهتان باشیم و این روش از چاپ پارچه را به طور مختصر برای شما شرح دهیم.

چاپ-سابلیمیشن-1

چاپ سابلیمیشن چگونه انجام می‌شود؟

امروزه از انواع مختلف روش‌های برای چاپ استفاده می‌شود . این روش‌ها در طیفی از روش‌هایی که از پرینترها و کامپیوترهای بسیار دقیق استفاده می‌کند تا روش‌های سنتی و مکانیکی قرار می‌گیرند. هر یک از این روش‌ها برای خود مزایا و محاسنی دارد. فراگیر شدن چاپ سابلیمیشن در بازار نشان از مزایای زیاد و کاربردی بودن آن دارد. این نوع از چاپ از روش‌هایی است که منطقی ساده اما بسیار کاربردی دارد. احتمالا شما هم از آن دسته از افراد بوده باشید که سال‌ها پیش آدامس‌های معروف پولار را برای فقط برای عکس‌های برگردان آنها خریداری می‌کردید. یا این که حداقل یک بار در دوران مدرسه تلاش کرده‌اید تا با استفاده از اتو عکسی را بر روی کاغذ چاپ کنید. اگر بنا باشد که به ساده ترین صورت ممکن چگونگی انجام این چاپ را توضیح دهیم، باید بگوییم چاپ سابلیمیشن مکانیزمی ‌مشابه همان عکس‌های برگردان در صنعت چاپ را دارد. طرح‌ مورد نظر شما در ابتدا بر روی یک کاغذ مخصوص به وسیله پرینترهایی که امکان استفاده از جوهرهای مخصوص سابلیمیشن را دارند چاپ شده و سپس با استفاده از دستگاه‌های چاپ سابلیمیشن در دما و فشار خاص بر روی سطح مورد نظرتان تصویر می‌شود .

چاپ سابلیمیشن و کاربرد آن در چاپ روسری 

از جمله کاربرد های چاپ سابلیمیشن می توان به چاپ روی روسری اشاره کرده؛ چاپ سابلیمیشن نیز یکی دیگر از روش‌‌های متداول برای چاپ پارچه است. در چاپ سابلیمیشن طرح در فشار و دمای بالا از کاغذ سابلیمیشن به پارچه منتقل می‌شود. مراحل چاپ روسری به روش سابلیمیشن به این صورت است که پس از مشخص شدن طرح، آن را روی کاغذ سابلیمیشن (کاغذ انتقال) چاپ می‌کنند.  مزیت چاپ سابلیمیشن پشتیبانی از طیف گسترده‌ی رنگهاست. شما می‌توانید با ترکیب رنگ‌های اصلی هر رنگی را در این نوع چاپ تهیه کنید. همچنین در چاپ سابلیمیشن محدودیت تعداد ندارید و می‌توانید از یک نمونه تا هر تعداد که بخواهید را چاپ کنید. در کنار مزایای این نوع چاپ، برای چاپ سابلیمیشن باید پارچه‌ی مورد استفاده حداقل از ۶۰٪ پلی استر تشکیل شده باشد.

خودمان چاپ سابلیمیشن را انجام دهیم یا از خدمات ایساتیس نیک استفاده کنیم؟

این روزها بازار فروش دستگاه‌های مناسب برای چاپ سابلیمیشن داغ است و بسیاری از افراد با هدف کاهش هزینه این نوع از چاپ به دنبال این هستند که خودشان کارهای مربوط به چاپ روی پارچه را انجام دهند. مطالب مختلفی نیز با عنوان آموزش چاپ سابلیمیشن در اینترنت در دسترس است اما معمولا به بحث کیفیت و اهمیت آن اشاره ای نمی‌شود. پیشنهاد ما برای اطمینان خاطر در مورد کیفیت استفاده از خدمات و محصولات سایت ماست.  پیچیدگی‌های بازار و همین طور پیچیدگی‌های فنی مربوط به چاپ ممکن است که شما را حسابی به دردسر بیندازد.

چاپ-سابلیمیشن-2

چاپ-سابلیمیشن-2

انواع دستگاه‌های چاپ 

در این روش از چاپ از انواع دستگاه‌ها و مواد مختلف استفاده می‌شود. استفاده از مواد و دستگاه‌های مختلف  می‌تواند بسته به نوع کار و کیفیت مورد بنظر تغییر کند. شما با استفاده از هر نوع کاغذ و یا هر نوع از پارچه و متریال نمی‌توانید به کیفیت مناسب دست پیدا کنید . در بازار دستگاه‌های چاپ سابلیمیشن در انواع سایزهای مختلف عرضه می‌شوند. به طور کلی می‌توان این دستگاه‌ها را به دو دسته از دستگاه‌های با اندازه کوچک برای چاپ بر روی سطوح و یا  پارچه‌هایی با اندازه  A3 و دستگاه‌های بزرگتر که محدودیت آن‌ها بر روی عرض پارچه ورودی و در حد یک تا یک و نیم متر است، تقسیم کرد. کار کردن با هر یک از این دستگاه‌ها با توجه به این که به صورت مشخص باید چندین عامل دما، فشار، رنگ، تنظیمات دستگاه و … با هم تنظیم و هماهنگ شود، دشواری خاص خودش را دارد. اگر اپراتور نتواند همه این موارد را در حدی بهینه نگه دارد در نهایت خروجی کار، خروجی مناسبی نخواهد بود.

انواع مواد اولیه

جوهر، چسب و کاغذ سابلیمیشن هر کدام ویژگی‌های خاص  خودشان را دارند و نمی‌توان آن‌ها را با استفاده از موارد معمولی و یا کم کیفیت در جهت کاهش هزینه‌های چاپ جایگزین کرد. جوهر‌های سابلیمیشن از مواد غیرآلی و از ذرات درشت پلیمری تشکیل شده‌اند. همین طور کاغذ سابلیمیشن که به کاغذ ترانسفر معروف است، از مواد مخصوصی ساخته شده تا بتواند مقدار حداکثری از جوهری که بر روی آن پرینت شده است را به پارچه و یا سطوح دیگر منتقل کند. این مواد با استفاده از مواد معمولی موجود در بازار و یا حتی مواد بی کیفیت قابل جایگزینی نیستند و تنها با استفاده از مواد با کیفیت می‌توان به بهترین کیفیت در چاپ بر روی منسوجات دست یافت.

پارچه مورد استفاده در چاپ :

یکی از حیاتی ترین نقاط کار که ما کیفیت آن را برای مشتریان خود تضمین می‌کنیم موضوع انتخاب پارچه است. در این نوع از چاپ اگر پارچه متریال مناسب برای چاپ را نداشته باشد، در نهایت بر روی کیفیت کار خروجی شما به شدت اثر می‌گذارد و در صورت عدم استفاده از پارچه مناسب نتیجه کار را به شکل‌های مختلف مانند تغییر رنگ‌ها، جمع  شدگی پارچه بر اثر حرارت، پخش رنگ و… دچار عدم مطلوبیت خواهد شد. در واقع اگر به صورت کلی بخواهیم در درباره موضوع انتخاب پارچه صحبت کنیم، در چاپ سابلیمیشن درصد پلی استر یا پلاستیکی موجود در پارچه از اهمیت بالایی برخوردار است . اگر درصد پلاستیک پارچه شما از حدی بالاتر یا پایینتر رود، ممکن است که پارچه در زیر دستگاه دفرمه و جمع شود. از طرفی هنگامی ‌که شما در حال خرید یک تی‌شرت یا یک ملافه برای مصرف شخصی خودتان هستید قطعا دوست ندارید که پارچه‌ای با درصد پلاستیک نامناسب را انتخاب کنید. همه این مسائل را ما با استفاده از تجربه خود برای شما حل کرده‌ایم. ما از پارچه‌ای استفاده می‌کنیم که مواد در آن هم برای چاپ و هم برای استفاده شخصی در مقادیر بهینه خود قرار داشته باشند. علاوه بر انتخاب پارچه با درصد مناسب از مواد که کیفیت چاپ را برای شما تضمین می‌کند، همکاران ما که دارای تجربه حرفه‌ای کار با دستگاه‌های چاپ سابلیمیشن هستند می‌توانند با انجام عملیات‌هایی مانند کوتینگ و فیکسه کردن بر روی سطوح پیش از چاپ تا حد زیادی کیفیت چاپ و اثر نامطلوب در صد مواد را از بین ببرند. ما با اجرای عملیات‌های مختلف مانند فیکسه کردن پارچه در زیر چاپ‌ تمام تلاش خود را به کار می‌گیریم تا بهترین کیفیت چاپ در بهترین نوع پارچه برای شما در دسترس باشد.

چاپ سابلیمیشن 06

چاپ سابلیمیشن 06


مطالعه بیشتر : همه‌ی آنچیزی که باید درباره چاپ سیلک بدانید.