همانطور که اطلاع دارید برای چاپ پارچه پیشتر از چاپ سیلک استفاده می شد اما در حال حاضر از چاپ سابلیمیشن استفاده می شود. چاپ روسری یکی از کارهایی است که با تکنولوژی‌های چاپ پارچه امکان پذیر شده، شما می‌توانید طرح‌های مختلفی را روی روسری چاپ کنید و با فروش آن، درآمد مناسبی کسب کنید. اگر تصمیم دارید به صورت حرفه‌ای در این زمینه فعالیت کنید، لازم است با کلیاتی در مورد چاپ روسری آشنا شوید. برای چاپ روسری با توجه به ویژگی‌هایی که برای محصول خود در نظر می‌گیرید مواردی ممکن است متفاوت باشد. بنابراین لازم است در مورد عوامل زیر تصمیم بگیرید:

  • جنس پارچه
  • ابعاد روسری
  • سادگی یا پیچیدگی طرح
  • تعیین قیمت
  • بسته‌بندی و ارسال

در ادامه در مورد هریک از این موارد توضیح خواهیم داد.

کال تو تاکشن تماس با ما در واتس آپ

جنس پارچه برای چاپ روسری باید چطور باشد؟

برای چاپ روسری، طیف گسترده‌ای از پارچه‌ های مختلف هستند که می‌توانید برای کار خود انتخاب کنید.در صورتی که پارچه انتخابی شما مواد پلی استر بیشتری داشته باشد و مصنوعی باشد، چاپ با هزینه‌ی کمتری انجام می‌شود. در مورد پارچه‌های نخی و پنبه‌ای هزینه ی چاپ بیشتر است. شما با توجه به بودجه‌ی در دسترس و بازار هدف خود می‌توانید در مورد جنس روسری تصمیم بگیرید. جنس‌های مختلف مناسب برای چاپ روسری در ادامه معرفی شدند.
پارچه شیفون یکی از جنس‌های مناسب برای چاپ پارچه است. این پارچه ۱۰۰٪ از پلی استر تشکیل شده و نسبتا سبک است. به دلیل اینکه این پارچه کاملا از مواد ساخته شده، چاپ به خوبی روی آن انجام می‌شود و رنگ‌ها را به خوبی حفظ می‌کند.
پارچه ساتن نیز برای چاپ روسری مناسب است. ساتن از ترکیب پلی استر و ابریشم تهیه می‌شود و ضخامت‌های مختلفی دارد. براق بودن این پارچه باعث می‌شود رنگ‌ها جلوه‌ی بهتری داشته باشند. دقت کنید که برای چاپ روسری بر پارچه ساتن، رنگ روشن آن مورد نیاز است.
پارچه ابریشم یک پارچه پروتئینی است که البته امروز به صورت مصنوعی نیز تهیه می‌شود. این پارچه‌ی ظریف ممکن است مات یا براق باشد و می‌توان طرح‌های مختلفی را بر روی آن چاپ کرد.

چاپ روسری

ابعاد روسری را چگونه انتخاب کنیم؟

پس از انتخاب جنس روسری برای چاپ پارچه، نوبت به تصمیم در مورد ابعاد آن است. ابعاد روسری معمولا در بازه‌ای بین ۶۵ تا ۱۴۰ سانتیمتر انتخاب می‌شود. روسری‌های کوچکتر برای کودکان و همچنین به صورت تزیینی برای دستمال سر کاربرد دارند. روسری‌های با ابعاد بزرگتر معمولا برای بانوان جوان و همچنین افرادی که محجبه هستند، کاربردی است.

سادگی یا پیچیدگی طرح؟ 

منظور از سادگی یا پیچیدگی طرح تعداد رنگ‌هایی است که شما در نقش روسری در نظر گرفته‌اید. تعداد رنگ‌ها و همچنین وجود طیف‌های رنگی مشخص می‌کند که چه نوع چاپی باید روی پارچه انجام شود. طرح‌های ساده با رنگ‌های محدود قابل چاپ از طریق چاپ سیلک هستند ولی برای طرح‌های پیچیده‌تر چاپ دیجیتال سریع‌تر و با هزینه‌ی کمتر است. اگر برای مثال شما ۸ رنگ مشخص در طرح چاپ روسری داشته باشید، چاپ پارچه به روش سیلک هزینه‌بر و طولانی می‌شود و بهتر است از چاپ دیجیتال استفاده شود.

ملاک های تعیین قیمت؟

تا این مرحله در مورد جنس پارچه روسری و طرح مورد نیاز برای چاپ پارچه تصمیم گرفته‌اید. مشخص شدن این موارد کمک می‌کند تا هزینه‌های لازم برای چاپ روسری تا حدی شفاف شوند. البته برای تعیین دقیق هزینه‌ها باید تعداد چاپ نیز مشخص شود. به طور کلی عوامل زیر هزینه نهایی چاپ طرح روی روسری را مشص می‌کنند:

  • جنس پارچه
  • ابعاد روسری
  • نوع چاپ (دیجیتال، سیلک یا سابلیمیشن)
  • تعداد روسری
  • خدمات دیگر مثل دوخت، برچسب و بسته‌بندی

چاپ روسری

منظور چاپ سیلک چیست؟

چاپ سیلک یکی از روش‌های قدیمی و در عین حال پر طرفدار برای چاپ پارچه است. چاپ سیلک در چند مرحله انجام می‌شود.
در اولین مرحله، قالب چاپ ساخته می‌شود، یا طرح چاپ بر برگه‌ای پرینت می‌شود که رنگ بتواند داخل آن نفوذ کند.
در مرحله‌ی بعد قاب بر روی پارچه قرار می‌گیرد و رنگ‌ها به پارچه منتقل می‌شوند. در چاپ سیلک هر رنگ جداگانه در یک لایه چاپ می‌شود و پس از اعمال هر رنگ، لازم است پارچه خشک شود.
در چاپ سیلک رنگ‌ها وضوح و شفافیت بالایی دارند به طوری که حتی روی پارچه‌های تیره نیز طرح شما به خوبی مشخص است. در صورتی که طرح شما جزییات زیادی داشته باشد و شامل طرح‌های ریز باشد، چاپ سیلک به خوبی می‌تواند نقش را روی پارچه منتقل کند. علاوه بر این در صورتی که قصد دارید از چاپ سیلک برای تعداد بالای محصولات استفاده کنید، این روش مقرون به صرفه است. البته برای مواردی که قصد چاپ تعداد کمی روسری دارید یا تعداد رنگ‌های طرح شما زیاد باشد، چاپ سیلک صرفه‌ی اقتصادی ندارد.
در گذشته چاپ سیلک به روش دستی انجام می‌شد و زمان زیادی برای خشک شدن پارچه مورد نیاز بود، امروزه تکنولوژی‌های چاپ سیلک سرعت کار را افزایش داده‌اند. در مقاله‌ی دیگری در سایت یکپارچه می‌توانید به صورت کامل با چاپ سیلک آشنا شوید.

چاپ سابلیمیشن چیست؟

چاپ سابلیمیشن نیز یکی دیگر از روش‌‌های متداول برای چاپ پارچه است. در چاپ سابلیمیشن طرح در فشار و دمای بالا از کاغذ سابلیمیشن به پارچه منتقل می‌شود. مراحل چاپ روسری به روش سابلیمیشن به این صورت است که پس از مشخص شدن طرح، آن را روی کاغذ سابلیمیشن (کاغذ انتقال) چاپ می‌کنند. سپس با قرار دادن پارچه و کاغذ انتقال در فشار و دمای بالا، طرح روی پارچه چاپ می‌شود. پیشنهاد می‌کنیم مقاله دیگر سایت یکپارچه در مورد آموزش چاپ سابلیمیشن را نیز مطالعه کنید.
مزیت چاپ سابلیمیشن پشتیبانی از طیف گسترده‌ی رنگهاست. شما می‌توانید با ترکیب رنگ‌های اصلی هر رنگی را در این نوع چاپ تهیه کنید. همچنین در چاپ سابلیمیشن محدودیت تعداد ندارید و می‌توانید از یک نمونه تا هر تعداد که بخواهید را چاپ کنید. در کنار مزایای این نوع چاپ، برای چاپ سابلیمیشن باید پارچه‌ی مورد استفاده حداقل از ۶۰٪ پلی استر تشکیل شده باشد.
با توجه به تغییرات دنیای مد و فشن و همچنین سبک پوشش بانوان در ایران، فروش روسری با طرح های مختلف یکی از کسب‌وکارهای همواره پر رونق است. در این نوشته سعی کردیم که اصول اولیه‌ی گام برداشتن در مسیر چاپ روسری را برای شما توضیح دهیم. ما در یکپارچه با بهره‌گیری از تکنولوژی روز جهان خدمات مختلفی در زمینه‌ی چاپ پارچه ارائه می‌دهیم و می‌توانیم در مسیر چاپ طرح‌های مخمل روی پارچه همراه شما باشیم.